Kontynuacja edycji krytycznej pism wszystkich B. Prusa
Tytuł projektu | Kontynuacja edycji krytycznej pism wszystkich B. Prusa |
---|---|
Typ projektu i numer | Narodowy Program Rozwoju Humanistyki (Dziedzictwo Narodowe), nr rejestracyjny 11H 20 0355 88 |
Kierownik | prof. dr hab. Beata Obsulewicz-Niewińska |
Zakres czasowy realizacji | 2022-2027 |
Koszty realizacji | 1.798.206 zł |
Bolesław Prus bezsprzecznie należy do najwybitniejszych przedstawicieli kultury polskiej jako pisarz, myśliciel, dziennikarz, działacz społeczny. Od ponad 150 lat jego twórcza osobowość stale inspiruje badania naukowe w Polsce i za granicą, projekty artystyczne oraz inicjatywy społeczne.
Celem projektu jest kontynuacja rozpoczętej w 2012 roku Edycji krytycznej pism wszystkich Bolesława Prusa. Finalnym zamysłem całego przedsięwzięcia, którego część II jest integralną partią i wpisuje się w ramy podjętych w części I prac, jest wydanie (w wersji druków zwartych oraz udostępnionych użytkownikom w formacie PDF, z możliwością przeglądania dokumentów online i pobrania na prywatne nośniki) wszystkich dzieł beletrystycznych, publicystycznych, nieopublikowanych rękopisów oraz listów pisarza na bazie specjalnie dla tej edycji opracowanych zasad edytorskich, uwzględniających specyfikę osobowości twórczej pisarza. Podstawą niniejszej partii owej wielotomowej edycji są zachowane rękopisy oraz wydania tekstów za życia pisarza. W skład edycji wchodzą także liczne inedita. Korpus tekstów wyposażony jest w obszerne komentarze edytorskie i rzeczowe. Komentarze rzeczowe służą lekturową pomocą czytelnikom mniej wyspecjalizowanym w odbiorze literatury dawnej.
Celem projektu jest też integracja polskich naukowców (na różnych etapach ścieżki zawodowej) z różnych ośrodków naukowych, specjalizujących się w badaniach nad literaturą XIX i początków XX wieku, rozwój polskiego życia naukowego (wymiana doświadczeń w ramach spotkań edytorów z członkami Komitetu Edycji i ekspertami służącymi swą wiedzą), ugruntowanie doświadczenia i sprawności w prowadzeniu długofalowych, wieloosobowych edycji dzieł dawnych.
W ramach projektu przewidywane jest opracowanie cyfrowego repozytorium z tekstami wszystkich wstępów historycznoliterackich do poszczególnych serii i pojedynczych dzieł w formacie PDF, z możliwością przeglądania dokumentów on line i pobrania ich na prywatne nośniki. Po wyczerpaniu nakładów książek wydanych w ramach wszystkich części projektu założono udostępnienie dzieł w formie ebooków na stronie wydawnictwa. Po opublikowaniu całej edycji celem będzie przygotowanie jej w formie edycji cyfrowej, czemu służą prace prowadzone w I i II części grantu (np. tworzenie bazy komentarzy rzeczowych i osobowych).
Projekt jest kontynuacją zespołowych prac nad edytorskim opracowaniem spuścizny Bolesława Prusa, które trwają od 2012 roku. Inspiracją do ich podjęcia i konsekwentnego prowadzenia jest z jednej strony przekonanie o potrzebie ocalenia od zapomnienia twórczości jednego z klasyków polskiej literatury, z drugiej całościowa prezentacja jego dorobku, która nigdy dotąd w dziejach polskiej humanistyki nie miała miejsca oraz podjęcie wstępnych prac umożliwiających w przyszłości upowszechnienie całościowej spuścizny Prusa w formie cyfrowej. Z myślą o ukazaniu sylwetki Bolesława Prusa — artysty i człowieka — podjęto żmudne prace nad pionierskim opracowaniem notatników, rękopisów i skompletowaniem epistolografii pisarza. W trosce o udostępnienie prac Prusa jak najszerszemu gronu odbiorców wykonawcy dbają o wyposażenie każdej publikacji w ułatwiające odbiór tekstu komentarze oraz wstępy do serii i utworów powieściowych. Do wyspecjalizowanej grupy badaczy literatury kierowana jest część edytorska, prezentująca pełne spektrum wiedzy o kształtowaniu się tekstu w kontekście nowoczesnego edytorstwa, z uwzględnieniem jego innowacyjnych aspektów. Podjętym i kontynuowanym działaniom naukowym towarzyszy świadomość rangi wkładu Bolesława Prusa w formowanie polskiej myśli państwowotwórczej, jego rola w zachowaniu, kształtowaniu i przekazaniu najcenniejszych wartości naszego dziedzictwa narodowego oraz sensowności upowszechniania tych wartości w nowoczesnym społeczeństwie polskim. Bolesław Prus po raz pierwszy zostaje ukazany jako wybitny teoretyk literatury i teoretyk sztuki. Praca nad jego notatnikami — w powiązaniu z takimi obszarami wiedzy, jak psychologia, nauki ścisłe (matematyka, fizyka, astronomia), filozofia, nauki medyczne — otwierają możliwość podjęcia nowych badań interdyscyplinarnych.
W wyniku planowanych zadań badawczych zostanie przygotowanych do publikacji 17 tomów dzieł Prusa. Większość z nich wchodzi w skład serii Edycji, które rozpoczęły się ukazywać w ramach poprzedniej części grantu. Kontynuowane będą prace nad wszystkimi seriami edycji (oprócz serii F Korespondencja pisarza, nad którą prace zostały ukończone w poprzedniej części).
W serii A Humoreski, nowele, opowiadania zostaną opublikowane 3 tomy (utwory z lat 1880–1892).
W serii B Powieści — Faraon (2 tomy) oraz Sława (1 tom).
W serii C Kartki z podróży 1 tom.
W serii D Publicystyka filozoficzno-społeczna i literacka — 2 tomy (materiały z lat 1877–1888)
W serii E Kroniki — 5 tomów (z lat: 1877, 1878, 1887, 1904–1905, 1906).
W serii G - Notatki twórcze — 3 tomy (materiały z lat 1900–1904).
Słownik polskiej krytyki literackiej 1764-1918
Tytuł projektu | Słownik polskiej krytyki literackiej 1764-1918 (hasła osobowe) |
---|---|
Typ projektu i numer | Narodowy Program Rozwoju Humanistyki (Dziedzictwo Narodowe), nr rejestracyjny 11H 17 0213 85 |
Kierownik | prof. dr hab. Teresa Kostkiewiczowa |
Zakres czasowy realizacji | 2018-2024 |
Koszty realizacji | 1.569.448 zł |
Powiązane strony | https://nplp.pl/kolekcja/slownik-krytyki-literackiej-xix-wieku/ |
Opis
Projekt wpisuje się w pełnym zakresie w założenia programu „Kontynuowanie fundamentalnych prac dokumentacyjnych, słownikowych i bibliograficznych” w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki; stanowi kontynuację projektu Słownik polskiej krytyki literackiej 1764-1918, opublikowanego w formie papierowej i cyfrowej w roku 2016. Jest międzyuczelnianym dziełem zbiorowym badaczy i badaczek stuleci XVIII i XIX, opisującym i problematyzującym istotny i fascynujący, a często marginalizowany w badaniach historycznoliterackich obszar kultury polskiej, jakim była krytyka literacka. Projekt swoim zakresem chronologicznym obejmuje całą rozbiorową formację kulturową od Oświecenia do I wojny światowej i dzięki temu pokazuje instytucjonalną funkcję krytyki literackiej w polskim życiu publicznym, jej zaskakujące oblicza, problemy, motywy, konteksty oraz indywidualne dokonania krytyków w tej dziedzinie. Projekt przynosi modyfikacje i poszerzenie obrazu kultury polskiej, wzbogaca jej kanon o nowe nazwiska oraz udowadnia, że literatura i kultura tej doby nie tylko pełniły ważne funkcje w życiu duchowym społeczeństwa polskiego, ale były też otwarte na inspiracje kultury europejskiej, które w ten sposób współtworzyły.
Projekt stanowi część drugą szerszego przedsięwzięcia, które w części pierwszej obejmowało hasła rzeczowe typu powieść, iluminacja, narracja, autor, itd. W części drugiej wykonawcy projektu zajęli się hasłami osobowymi, kreśląc sylwetki krytyków i powiązane z nimi działania redakcji, wydawnictw, centrów kultury oraz szlaki promieniowania wielkich i małych koncepcji krytycznych. Hasła składają się z biogramu opracowanego na podstawie najnowszych ustaleń (oraz weryfikacji wiedzy zastanej) i szerokiego dostępu do bibliotek, archiwów, zasobów prywatnych, polskich i zagranicznych oraz ze sproblematyzowanego opisu działalności krytycznoliterackiej bohaterów Słownika wraz z bibliografią podmiotową i przedmiotową. Opisano w ten sposób 420 osób, co zajęło łącznie z indeksem ok. 3000 stron. Były wśród nich postaci znane, jak również zupełnie zapomniane, wcześniej nieodkryte, skutecznie zmarginalizowane. Ciekawa jest rola krytyczek w gronie ekspertów literackich. Z reguły okres ich aktywności zawodowej trwa krócej niż w przypadku mężczyzn. Niezależnie od posiadania lub braku formalnego wykształcenia reprezentują one bardzo wysoki poziom, połączony ze swobodą myślenia, inwencją językową, niekonwencjonalnością. Słownik tworzy mocne podstawy do dalszych badań nad krytyką literacką długiego wieku XIX, w pewnym sensie nadrabia zaniedbania tej dziedziny piśmiennictwa.
Rezultaty
Główny rezultat projektu stanowi publikacja w formie książkowej „Słownik polskiej krytyki literackiej 1764–1918 (hasła osobowe)” pod redakcją naukową Teresy Kostkiewiczowej, Grażyny Borkowskiej i Magdaleny Rudkowskiej (Toruń-Warszawa 2024).
Ponadto publikacji towarzyszyć będzie e-book w języku polskim i angielskim przedstawiającym czasopiśmienniczą bazę materiałową Słownika oraz kolekcje cyfrowe związane w treścią Słownika.
Spis haseł
- Abramowski Edward
- Asnyk Adam
- Badowska Idalia
- Abramowski Edward
- Barszczewski Jan
- Bartoszewicz Julian
- Bartoszewicz Kazimierz
- Baudouin de Courtenay Jan
- Bądzkiewicz Antoni
- Belmont Leo
- Bełcikowski Adam
- Bełza Władysław
- Bem Antoni Gustaw
- Bentkowski Feliks
- Berent Wacław
- Bereżyński Kazimierz
- Berwiński Ryszard
- Białobłocki Bronisław
- Biegeleisen Henryk
- Bielski Szymon
- Bogacki Feliks
- Bogusławski Władysław
- Bogusławski Wojciech
- Bohomolec Franciszek
- Borkowski Leszek Dunin
- Borowski Leon
- Breiter Emil
- Breza Adam
- Brodowski Feliks
- Brodziński Kazimierz
- Brodzki Zbigniew
- Bruchnalski Wilhelm
- Brückner Aleksander
- Brzozowski Stanisław
- Buczyński Wincenty
- Bukar Teofil
- Bukowiński Władysław
- Buszczyński Stefan
- Bykowski Ignacy
- Bytkowski Zygmunt, właśc. Zygmunt Bromberg
- Callier Aleksandra
- Cegielski Hipolit
- Ceysingerówna Helena
- Chlebowski Bronisław
- Chłędowska Stefania
- Chłędowski Walenty
- Chmielowski Piotr
- Chodakowski Zorian Dołęga
- Chodźkiewicz Władysław
- Chojecki Edmund
- Chołoniewski Stanisław
- Choromański Leon
- Chreptowicz Joachim Litawor
- Chrzanowski Ignacy
- Cieszkowski August
- Cybulski Wojciech
- Czartoryska Izabela
- Czartoryski Adam Jerzy
- Czartoryski Adam Kazimierz
- Czeczott Witold
- Czerwieński Bolesław
- Daszyńska-Golińska Zofia
- Dawid Jan Władysław
- Dąbrowski Tadeusz
- Dembowski Edward
- Dębicki Zdzisław
- Dickstein-Wieleżyńska Julia
- Dmochowski Franciszek Ksawery
- Dmochowski Franciszek Salezy
- Dobieszewska Józefa
- Dobrowolski Adam
- Dobrzański Jan
- Drogoszewski Aureli
- Duchińska-Pruszakowa Seweryna
- Dyboski Roman
- Dygasiński Adolf
- Dzieduszycki Tytus (Philopolski)
- Dzieduszycki Wojciech
- Dziekoński Józef Bogdan
- Dzierzkowski Józef
- Ehrenfeucht Feliks
- Eliaszewicz Tadeusz
- Elsner Józef
- Endelmanowa-Rosenblattowa Czesława
- Faleński Felicjan
- Feldman Wilhelm
- Feldmanowa Maria
- Feliński Alojzy
- Fijałkowski Marcin
- Fisz Zenon
- Flach Józef
- Gadomski Jan
- Galle Henryk
- Gasztowtt Wacław
- Gawalewicz Marian
- Gloger Zygmunt
- Gnatowski Jan
- Golański Filip Nereusz
- Gomulicki Wiktor
- Gosławski Maurycy
- Gostomski Walery
- Goszczyński Seweryn
- Górski Artur
- Górski Konstanty
- Górski Konstanty Maria
- Grabiński Stefan
- Grabowski Edward Zdzisław
- Grabowski Ignacy Oksza
- Grabowski Michał
- Groddeck Ernest
- Grudziński Stanisław
- Grzymała Franciszek
- Grzymała-Siedlecki Adam
- Henkiel Dionizy
- Herbaczewski Józef Albin
- Hoesick Ferdynand
- Hoffmanowa Klementyna z Tańskich
- Hołowiński Ignacy
- Iksowie
- Ilnicka Maria
- Irzykowski Karol
- Iwanowska z Krzymuskich Maria
- Jabłonowski Józef Aleksander
- Jabłonowski Wacław
- Jabłonowski Władysław
- Jakubowski August Antoni
- Jankowski Czesław
- Janocki Daniel Andrzej
- Janowski Jan Nepomucen
- Jaroszyński Tadeusz
- Jasieński Feliks
- Jaworski Roman
- Jeleński Jan
- Jellenta Cezary
- Jenike Ludwik
- Jeske-ChoińskiTeodor
- Kaczkowski Zygmunt
- Kaliński Hieronim
- Kaliszewski Julian
- Kamieński Henryk Michał
- Kamiński Jan Maurycy
- Kamiński Jan Nepomucen
- Kamiński Ludwik
- Kamiński Mścisław
- Kantecki Klemens
- Kaplińska Zofia
- Karłowicz Jan
- Karpiński Franciszek
- Kasprowicz Jan
- Kaszewski Kazimierz
- Kawczyński Maksymilian
- Kelles-Krauz Kazimierz
- Kenig (König) Józef
- Kirkor Adam Honory
- Kisielewska Julia
- Kisielewski Jan August
- Kisielewski Zygmunt
- Klaczko Julian
- Klimańska Zofia
- Klimaszewski Hipolit
- Kłokocki Stanisław
- Komornicka Maria / Włast Piotr
- Konarski Stanisław
- Kondratowicz Ludwik (Syrokomla)
- Konopnicka Maria
- Kopczyński Onufry
- Korotyński Wincenty
- Korycki Władysław
- Korzeniowski Józef
- Korzeniowski-Nałęcz Apollo
- Kosiakiewicz Wincenty
- Kotarbiński Józef
- Kozicki Władysław
- Kozłowski Władysław Mieczysław
- Koźmian Andrzej Edward
- Koźmian Kajetan
- Koźmian Stanisław
- Krakow Paulina
- Krasicki Ignacy
- Krasiński Adam
- Krasiński Zygmunt
- Krasuski Eugeniusz
- Kraszewski Józef Ignacy
- Kraushar Aleksander
- Kremer Józef
- Kridl Manfred
- Kropiński Ludwik
- Królikowski Józef Franciszek
- Krupiński Franciszek
- Krzemiński Stanisław
- Krzymuska Maria
- Krzywicki Ludwik
- Kuczalska-Reinschmit Paulina
- Lack Stanisław
- Lange Antoni
- Lelewel Joachim
- Lemański Jan
- Lenartowicz Teofil
- Leser Zygmunt
- Leszczyński Edward
- Lesznowski Antoni
- Leśmian Bolesław
- Lewestam Fryderyk Henryk
- Libelt Karol
- Limanowski Bolesław
- Lipiński Józef
- Lorentowicz Jan
- Lubomirski Edward
- Lubowski Edward
- Lutomski Bolesław
- Lutosławski Wincenty
- Łagowski Florian
- Łobeski Felicjan
- Łoziński Walery
- Łoziński Władysław
- Łubieńska Konstancja
- Łuniewski Kazimierz
- Magnuszewski Dominik
- Mahrburg Adam
- Majorkiewicz Jan
- Makowski Wacław
- Makuszyński Kornel
- Maleszewski Władysław
- Malewski Franciszek
- Małecki Antoni
- Mańkowski Bolesław
- Marchlewski Julian
- Marcinkowski Antoni (Nowosielski)
- Marcinowska Jadwiga
- Marrené-Morzkowska Waleria
- Martynowski Franciszek
- Massonius Marian
- Matuszewski Ignacy
- Mazanowski Antoni
- Méyet Leopold
- Michaux Aleksander
- Miciński Tadeusz
- Mickiewicz Adam
- Mieszkowski Antoni
- Miłkowski Zygmunt (T.T. Jeż)
- Minasowicz Józef Dionizy
- Minasowicz Józef Epifani
- Minkiewicz Romuald
- Mitzler de Kolof Wawrzyniec
- Mochnacki Maurycy
- Morawski Franciszek
- Morstin Ludwik Hieronim
- Motty Marceli
- Murray Emanuel Nicolas
- Nalepiński, Tadeusz
- Nałkowski Wacław
- Narzymski Józef
- Niemcewicz Julian Ursyn
- Niemirowski Adam Aleksander
- Niemojewski Andrzej
- Niemojowski Wincenty
- Niewiarowski Aleksander
- Norwid Cyprian Kamil
- Nowaczyński Adolf
- Nowiński Józefat
- Ochorowicz Julian
- Odyniec Antoni Edward
- Okraszewski Stanisław
- Olędzki (Olendzki) Władysław
- Olizar Gustaw
- Olizarowski Tomasz August
- Ordyniec Jan Kazimierz
- Ortwin Ostap
- Orzeszkowa Eliza
- Osiński Ludwik
- Ossoliński Józef
- Ostrowski Józefat Bolesław
- Pajgert Adam
- Pawelski Jan
- Pawiński Adolf
- Pawlikowski Jan Gwalbert
- Pękalski Wojciech
- Pieńkowski Stanisław
- Pilecki Antoni
- Pini Tadeusz
- Piramowicz Grzegorz
- Podbereski Romuald
- Podczaszyński Michał
- Podwysocki Konstanty
- Pol Wincenty
- Popiel Paweł mł.
- Popławski Jan Ludwik
- Porębowicz Edward
- Potocki Antoni
- Potocki Stanisław Kostka
- Prokesch Władysław
- Pronaszko Witold
- Prus Bolesław (A. Głowacki)
- Przecławski Józef Emanuel
- Przesmycki Zenon
- Przewóska Czesława
- Przewóski Edward
- Przyborowski Walery
- Przybylski Jacek Idzi
- Przybyszewski Stanisław
- Rabski Władysław
- Rakowska Maria
- Rettinger Mieczysław
- Ropelewski Stanisław
- Rosenzweig Józef
- Rosienkiewicz Marcin
- Rosner Ignacy Juliusz
- Ruszczyńska Maria
- Rymarkiewicz Jan
- Rzążewski Adam
- Rzewuski Henryk
- Rzewuski Stanisław
- Rzewuski Wacław
- Rzętkowski Stanisław
- Sabowski Władysław
- Sadowska Maria
- Sarnecki Zygmunt
- Sawicka Józefa
- Sedlaczek Edward
- Sempołowska Stefania
- Sękowski Józef Julian
- Siemieński Lucjan
- Sienkiewicz Henryk
- Sienkiewicz Karol
- Sierociński Teodozy
- Sierpiński Seweryn Zenon
- Skrodzki Eugeniusz
- Skrzynecki Antoni
- Słowacki Euzebiusz
- Słowacki Juliusz
- Sobeski Michał
- Sobolewski Paweł
- Spasowicz Włodzimierz
- Stasiak Ludwik
- Sten Jan (L. Bruner)
- Strug Andrzej (T. Gałecki)
- Struve Henryk
- Styczyński Jan Gwalbert
- Suesser Ignacy
- Suryn Felicjan
- Sygietyński Antoni
- Synoradzki Michał
- Szarota Jan
- Szczepanowski Stanisław
- Szczepański Ludwik
- Szeliga Maria
- Sztyrmer Ludwik
- Szukiewicz Maciej
- Szycówna Aniela
- Szydłowski Ignacy
- Szymanowska Natalia
- Szymanowski Józef
- Szymanowski Wacław
- Śliwicki Daniel
- Śniadecki Jan
- Świderska Alina
- Święcicki Julian Adolf
- Świętochowski Aleksander
- Tarnowski Stanisław
- Tetmajer Kazimierz Przerwa
- Tokarzewicz Józef
- Topass Jan
- Tretiak Józef
- Trzeszczkowska Zofia
- Turski Jan Kanty
- Tyszyński Aleksander
- Ujejski Kornel
- Urbanowska Zofia
- Walewska Cecylia
- Wasilewski Edmund
- Wasilewski Zygmunt
- Weyssenhoff Józef
- Węclewski Zygmunt
- Węgierska Zofia
- Wężyk Franciszek
- Wieniarski Antoni
- Wilkońska Paulina
- Winiarski Leon
- Wiślicki Adam
- Witkiewicz Stanisław
- Witowski Gerard Maurycy
- Witte Karol
- Witwicki Stefan
- Wolski Wacław
- Wolski Włodzimierz
- Womela Stanisław
- Woronicz Jan Paweł
- Woykowska Julia
- Wójcicki Kazimierz Władysław
- Wróblewski Walerian
- Wyspiański Stanisław
- Zabiełło Aleksander Władysław
- Zabojecka Maria (Posner-Garfeinowa)
- Zaborowski Tymon
- Zagórski Włodzimierz
- Zahorska Anna
- Zakrzewski Jan
- Zaleski Lubicz- Zygmunt
- Zaleski Wacław
- Zalewski Kazimierz
- Załuski Józef Andrzej
- Zapolska Gabriela
- Zathey Hugo
- Zawadyński Tomasz
- Zawadzki Bronisław
- Zdziechowski Kazimierz
- Zdziechowski Marian
- Zgliński Daniel (D. Freudenson)
- Ziemba (Ziembicki) Teofil
- Ziemięcka Eleonora
- Zmorski Roman
- Zrębowicz Roman
- Zyndram Kościałkowska Wilhelmina
- Żdżarski Augustyn
- Żebrowski Jan
- Żeromski Stefan
- Żmichowska Narcyza
- Żółkowski Alojzy
- Żukowski Jan Ludwik
- Żuławski Jerzy